... 1. český Sudoku server:

Sudoku návod

Začátky v Sudoku

Kde začít? Neexistuje nejlepší ani nejhorší možnost, začneme tam, kde to jde.

Doplnění prvního prázdného políčka

sudoku návod, jak hrát sudoku Podívejte se na obrázek vpravo. V prostředním a pravém čtverci je číslice 9. V levém zatím není, avšak lze ji snadno doplnit (přejeďte myší na obrázek a zjistíte kam). Z pravidla "v žádném řádku nesmí být stejná číslice" vyplývá, že devítka v levém čtverečku musí být v jednom ze spodních tří čtverečků. Volný je jen jeden, takže devítka musí být právě v něm.

Kde bude osmička v horním čtverci?

sudoku návod, jak hrát sudoku Podívejte se na obrázek vpravo. V horním čtverci může být 8 jen v pravém sloupečku, pokud jsme pozorní, zjistíme, že osmička může být jen na jednom místě (najeďte myší na obrázek a uvidíte kde). V levém horním čtverci je 8 v spodním řádku, takže v středním horním čtverci může být jen v horním čtverečku pravého sloupečku.

Co dělat když není zcela jasné, kde může číslice být

sudoku návod, jak hrát sudoku Občas se stane, že nemůžeme s naprotou jistotou říct, kde daná číslice bude. Podívejme se na obrázek: v pravém horním čtverci může být osmička jen v horním řádku, když najedete myší na obrázek zjistíte, že ve skutečnosti jsou možnosti jen dvě (v pravém nebo levém sloupečku horního řádku). Pokud řešíte Sudoku na papíře nebo na našem webu, je dobré nad pole čtverečku udělat malou osmičku (jak vidíte na obrázku), pokud řešíte Sudoku někde jinde, může se stát, že nemáte tuto možnost. Můžete se snažit aspoň si to zapamatovat.
K čemu mi tyto vpisky (poznámky) v Sudoku jsou?
Když doplníme jedno z možných míst kterýmkoli jiným číslem, nezapomeneme doplnit osmičku.
Existuje víc možností, jak využívat vpisky, některé z nich se naučíme v dalších částech návodu.

I když mohou být vpisky velmi užitečné, platí i zde pravidlo všeho moc škodí. Hlavolam Sudoku pak ztrácí na přehlednosti a vpisky jsou víc ke škodě než k užitku. Zkrátka, všeho s mírou.

Kam dál?

Další lekce: Základní pravidla
SudokuOnline.cz: 1. český Sudoku server | mapa serveru | právní podmínky
slovensky | polski | auf deutsch | in english | français | vybrat jazyk:
© Marek Čierny, 2007-2023