... 1. český Sudoku server:

Trénuje sudoku mozek?

A má sudoku nějaký prokázaný efekt na prevenci demence nebo mírné kognitivní poruchy?

Definice

"Mírná kognitivní porucha" je předstupeň demence, kdy ještě je človek je schopen se o sebe postarat. Demence je fáze onemocnění, kdy pokles kognitice omezuje člověka v některých každodenních aktivitách. Nejčastější příčinou je demence je Alzheimerova choroba (na kterou neexistuje dlouhodobě účinný lék), ale existuje mnoho dalších příčin demence (cévní onemocnění mozku, poruchy spánku jako obstrukční spánková apnoe, deficit vitamínu B12, hypothyreóza, normotenzní hydrocephalus, Parkinsonova nemoc, HIV, syphilis, ...) nebo symptomů podobných demence (deprese).
Jak se podílí věk?
S věkem se zvyšuje jak riziko benigní senilní zapomnětlivosti, tak mírné kognitivní poruchy a demence. Ve věku mezi 70-75 rokem trpí mírnou kognitivní poruchou ~10%. Asi 15% pacientů s mírnou kognitivní poruchou během dbou let progreduje do demence. Léky (inhibitory acetylcholin-esterázy jako memantin, rivastigmin, galantamin) zlepšují kognitivní skóre v horizontu půl roku, ale jejich účinek po 1 roce užívání není jednoznačně prokázaný.
Proč se o to zajímat i ve středním věku?
Jelikož neexistuje způsob, jak přežít a nestárnout, vyššímu věku se snad nevyhneme. Tedy nejlepší variantou je vyhnout se nástupu kognitivní poruchy ještě předtím, než se ozve.

Co můžu udělat, abych oddálil(a) nebo snížil(a) riziko vzniku demence?

Především vyhnout se drogám a nemocem: A co takhle něco pozitivního, co mi pomůže uržet mozek bystrý?
  • Pravidelně cvičit , a to v jakémkoli věku,
  • Jíst vyváženou strava s množstvím zeleniny, ovoce,
  • Zůstat mentálně, společensky, a volnočasově aktivní, a celoživotně se vzdělávat.
Co konkrétně znamená být aktivní?
V jedné nedávné studii to znamenalo účastnit se více různorodých aktivit, jako: čtení knih, manuální koníček (e.g., vyšívání, výroba keramiky), hraní her (karty, křížovky, sudoku), práce s počítačem, společenské aktivity (výlet nebo návštěva divadla/kina s přáteli, zapojení v komunitě nebo v kostele), nebo práce s počítačem, nebo umělecká tvorba.

Pomáhá luštění sudoku?

Nejspíš trochu ano. V jedné průřezové studii s 65 tisíci účastníky vyšší frekvence luštění sudoku korelovala s vyšším kognitivním skóre zejména v porozumnění textu a paměti.
Další studie porovnávala kognitívní výkony u starších 65-ti let na začátku a pak s odstupem dvou let. Pravidelní sudokáři měli po dvou letech vyšší skóre ve všech trstovaných oblastech. Efekt luštění sudoku byl výraznější u těch, kteří neměli vysokoškolské vzdělání.
Nejistotu v interpretaci těchto výsledků přináší možnost, že lidé s vyšší kognitivní rezervou preferují hlavomaly, hry a sudoku jako trávení svého času. Pro definitivní potvrzení kauzality (abychom došli k tvrzení "sudoku snižuje riziko kognitivní poruchy") by bylo nutno provést randomizovanou studii. Dosavadní výsledky randomizovaných studií na pacientech s mírnou kognitivní poruchou měly malý úspěch. Je možné, že je potřeba začít s kognitivním tréninkem ještě než se rozvine fáze mírné kognitivní poruchy. Takže třeba teď a tady na sudokuonline.cz.

Poslední novinky

SudokuOnline.cz: 1. český Sudoku server | mapa serveru | právní podmínky
slovensky | polski | auf deutsch | in english | français | vybrat jazyk:
© Marek Čierny, 2007-2024