... 1. český Sudoku server:

Jak přežít epidemii koronaviru?

Karel Čapek by doporučil kvalitní literaturu, já doporučuji kvalitní luštění z archivu Sudoku Cupu.

Epidemie nového koronaviru způsobující COVID-19 se hrne Českem jako lavina. Počet nových potvrzených případů na počet obyvatel věští velmi temné následující 1-2 měsíce. Situaci nepomáhá, že se za test musí platit, a tudíž se leckdo vyhne testování, a celkový počet denních nově nakažených tak bude mnohem vyšší, než kolik případů je evidováno. Ostatně fakt, že ze všech testovaných se u ~30% potvrdí přítomnost viru, potvrzuje, že tato "vlna" má charakter tsunami.
Ačkoliv se to zdráháme připustit, budeme muset (alespoň na následující 1-2 měsíce) dramaticky změnit, co děláme, s kým se vídáme, jak často se vídáme, a co je mezi námi (rouška, plexisklo, nebo monitor). Ustrašenost nepomůže, ale ignorovat karanténu, roušky, nebo virtuální setkávání je hazard s životem vlastním i spousty ostatních lidských duší.
Než vědci vyvinou a otestují vakcínu na virus srovnatelný se španělskou chřipkou před ~100 lety, dovolím si citovat Karla Čapka z Lidových novin 29. 1. 1931:

Tak už se dostala i k nám, sice s jistým zpoždením a zatím jen poskrovnu; ale ani v ohledu chřipky jsme tedy nezůstali za Evropou. Nuže, je tudíž na místě udělit nemocným, zdravým a zejména tem, kdo se chřipky bojí, několik ne sice odborných, ale dobře míněných rad:

  1. Jakmile poznáte, že vám je tak nějak divně, a jakmile na sobě zjistíte horečku, zůstaňte doma a vlezte do postele, ale hlavně nechoďte mezi lidi a nedýchejte jim pod nos, hekajíce a bedujíce, že máte chřipku. Každý, kdo si svým bližním naříká, že má chřipku, zaslouží jednu do zad, ne proto, že je vůbec protiva, ale proto, že chřipku nebo rýmu roznáší.
  2. Když už marodíte, vemte si dobrou knížku a čtěte, abyste aspoň nestonali nadarmo.
  3. Posléze neříkejte každé rýmě, kašli, angíně, katarům, bolení hlavy a jiným svízelům, že je to chřipka. Zbytecně jí tím deláte reklamu a ztežujete život všem hypochondrům, kteří náhodou ještě kašel nebo rýmu nemají a bojí se skoro dýchat, aby nevdechli nejakého toho Pfeifferova bacila nebo jaký neřád. Čím mín se bude o chřipce povídat, tím dřív přejde ? už z nedostatku veřejného zájmu.

Polemizujíce s literárním velikánem si dovolím luštitelům sudoku doporučit archivní sudokářský klenot. V archivu Sudoku Cupu najdete 11 souborů PDF s rozličnými variantami sudoku, vytvořenými těmi nejlepšími sudoku fajnšmekry za dobu pěti let. Tyto PDF si můžete stáhnout, vytisknout, a v teple domova luštit. Garantuji, že na COVID-19 při luštění zapomenete. Další stovky archivních variant sudoku jsou dostupné po registraci a přihlášení na SudokuCup.com.
Samozřejmě vzhledem k délce doporučené karantény se knížka a sudoku nevylučuje.
Jelikož nyní koronavirus v Česku číhá na každém rohu, je vhodná prevence: vzít si knížku nebo sudoku do rukou ještě předtím, než člověk onemocní. Inu je vidět, že za 100 let došlo k velikému "pokroku".
Přeji Vám absenci kontaktů s nakaženými, nebo aspoň minimální či asymptomatický průběh; také dostatek důševních sil, ať už se izolujete dobrovolně; a snažíte se ochránít sebe, nebo své blízké. Hodně zdraví.

Poslední novinky

SudokuOnline.cz: 1. český Sudoku server | mapa serveru | právní podmínky
slovensky | polski | auf deutsch | in english | français | vybrat jazyk:
© Marek Čierny, 2007-2024